Prof. Mesut İKTU

Prof. Mesut İKTU

Biography

Ankara’da doğan Mesut İKTU, müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda başladı. Bir süre flüt eğitimi gördükten sonra Opera Bölümüne geçen İktu, burada Eduard Heindrichs, Saaadet İkesus – Altan ve Afro Poli ile çalışarak 1970 de Opera Yüksek Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl devlet bursu kazanarak Almanya’ya gönderildi. Berlin Devlet Müzik ve Sahne Sanatları Yüksek Okulu’nda Prof. Herbert Brauer ile Şan, Opera Sahnesi, Prof. H. Schmith Rhein ve Prof.Gerhard Puchelt ile de Lied – Yorumu alanlarında çalışarak üstün başarıyla mezun oldu.
Sesi, tekniği ve geniş ses yelpazesiyle ulusal ve uluslararası birçok opera temsilinde olduğu kadar vokal senfonik konserler ve resitallerle de beğeni toplayan Mesut İKTU, Sevil Berberi-Figaro’dan Sihirli Flüt-Papageno’ya, Rigoletto’dan Otello-Jago’ya, La Boheme-Marcello’dan Midas’ın Kulakları’nda Kral Midas’a birçok operada rol aldı. TRT için Arşiv – Bantları ve TV Programları yaptı. Mesut İKTU, Türk eserlerinin yurt dışında tanıtılması amacıyla konser programlarına bestecilerimizin eserlerini almayı ilke edinmiş ve birçok uluslararası müzik festivallerine ve sempozyumlara katıldı.
Solist sanatçılığı ile birlikte, uzun süre İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen sanatçı, 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı müdürü olarak atandı. Sanatsal çalışmalarını sürdüren Prof. Mesut İKTU, kuruluşundan beri öğretim üyeliği yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü’nün yanında, şan ve Türkçe metinli müzikli diksiyon dersleri verdi. İktu halen İstanbul Kültür Üniversitesi’nde dersler vermektedir.

 

All session by Prof. Mesut İKTU