Lynn Trepel ÇAĞLAR

Lynn Trepel ÇAĞLAR

Biography

Mezzo-soprano Lynn Trepel Çağlar Wisconsin’de doğdu. Chicago’daki Northwestern Üniversitesi Şan ve Opera Bölümlerinde Master derecesi aldı ve Chramer Şan ödülünü kazandı. Sanatçı daha sonra International Rotary bursu ile Batı Berlin’e gitti. Batı Berlin’deki Berlin Üniversitesi Yüksek Opera okulunda Prof. İ. Hartmann-Dressler’in öğrencisi oldu ve bu okulu da ‘pekiyi’ derece ile bitirdi.
Almanya’da profesyonel kariyerine başladı ve 5 yıl boyunca Kammer Oper Berlin’de, Deutsche Oper Berlin’de, Oper Theater Hagen’de ve Darmstadt Staatstheater’de çalıştı. Sanatçı daha sonra İstanbul Devlet Operasında girdi ve burada birçok operada başrol üstlendi. İstanbul ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde birçok oratoryoyu seslendirdi. Bu çalışmalarının yanında yurtdışında birçok projeyi hayata geçiren sanatçı Dallas, Chicago, Tanglewood, Salzburg, Hollanda, Norveç, Belçika ve İsveç’te konserler verdi. 1984 yılında İstanbul Devlet Operası’nda Solist olarak göreve başlamış olup bu görevinden Temmuz 2016 yılı itibari ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden emekli oldu.
Çağlar 1994-1998 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi’nde şan bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2000 yılından itibaren İstanbul Devlet Üniversitesi Konservatuarı öğretim elemanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

All session by Lynn Trepel ÇAĞLAR