Doç. Dr. Ayhan HELVACI

Doç. Dr. Ayhan HELVACI

Biography

İnegöl’de doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini İnegöl’de tamamladı. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl Avrupa Gençlik orkestrası ile Almanya ve Hollanda’da çeşitli konserlere katıldı. Daha sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Cahit Şaher ve Hale Şaher ile şan çalışmalarına devam etti. 1991 yılında İspanya’da Santiago Üniversitesi’nde kısa süreli bir burs kazandı. Burada Ana Higueras’ın şan, Pasqual Ortega’nın koro sınıfına devam etti. Bu süre zarfında İspanya’nın çeşitli şehirlerinde konser etkinliklerine katıldı.
1994 yılında Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünde Ses Eğitimi Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlayan Helvacı, aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans çalışmalarına başladı. Burada Prof. Dr. Müfit Bayraşa ile şan ve şan pedagojisi üzerine çalıştı. Bu çalışmaları sırasında İzmir Devlet Opera ve Balesinde sözleşmeli sanatçı olarak çeşitli temsillere katıldı. 1995 yılında lisansüstü eğitimini başarıyla tamamladı.
1996 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Doktora çalışmalarına başlayan Helvacı, şan çalışmalarını Prof. Yalçın Davran ile sürdürdü. Bursa ve Ankara’da çeşitli konser etkinliklerine katıldı. 2003 yılında doktora çalışmalarını tamamladı. Yusuf Hasanov’un kurmuş olduğu oda orkestrası ile Bursa ve çeşitli illerdeki konserlere solist olarak katıldı. Halen Uludağ Üniversitesi’nde ses eğitimi öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

All session by Doç. Dr. Ayhan HELVACI

Ses eğitiminde temel konular ve doğru nefes uygulamaları

15.30 - 16.30
DR. İBRAHİM ÜZÜMCÜ KONFERANS SALONU