Öğr. Gör. Aytaç Rzaguliyeva

Öğr. Gör. Aytaç Rzaguliyeva

Biography

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde dünyaya gelen Aytaj Rzaguliyeva, sanatçı bir ailenin çocuğudur. Beş yaşında annesi Sevinc Rzaguliyeva ile başladığı piyano eğitimine, ünlü piyano öğretmeni L.L. Filatova ile devam etti. 1967 yılında Bülbül Müzik Okulu’nda okumaya hak kazandı ve aynı yıl Azerbaycan Devlet Konservatuarı’nın Büyük Salonu’nda ilk konserini verdi. 1978 yılında Üzeyir Hacıbeyov Konservatuarı’na kabul edildi ve burada dönemin önemli bestecisi ve piyanisti olan Cihangir Karayev’in öğrencisi oldu.
1980 yılında ‘‘Bartok Mikrokosmos Metodu ve Çocuk Müzik Eğitimi Problemleri’’ konusundaki araştırmasıyla, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Altın Madalya Ödülüne layık görüldü. Aynı yıl dönemin özel öğrenci ünvanıyla Moskova’ya davet edildi ve 1981 yılında yetenek sınavlarına girerek Moskova P. I. Tchaikovsky Devlet Konservatuarı’na geçti. Bir sene Azerbaycan Devlet Pedagojik Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1985 yılında Moskova P. I. Tchaikovsky Devlet Konservatuarı’na  ‘‘Oda Müziği’’ dalında lisansüstü programına başladı. 1987 yıllında ‘‘Oda Müziği’’ dalında Asst. Prof. Ünvanını aldı. 1987-1988 yıllarında doktora programını ‘’Müzikoloji’’ dalında tamamladı. 1988-1990 yıllarında Azerbaycan Devlet Konservatuarında çalıştı. Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’de çeşitli konserler verdi ve stüdyo kayıtları yaptı.
Birçok çalıştay seminer ve konser veren Aytaj Rzaguliyeva 1990 yılından günümüze kadar Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etmekte.

 

All session by Öğr. Gör. Aytaç Rzaguliyeva

Konser

17:30 - 18:30
DR. İBRAHİM ÜZÜMCÜ KONFERANS SALONU