Ayşe SEZERMAN

Ayşe SEZERMAN

Biography

Almanya’da doğan Ayşe Sezerman, lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü bitiren sanatçı üniversite ile birlikte yürüttüğü opera eğitimine ağırlık vererek İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı şan bölümünden Gül Sabar’ın sınıfından mezun oldu. Indiana Üniversitesi, Bloomington (ABD) Müzik okulunda Virgiana Zeani ve Nicola Rossi Lemeni ile master çalışmalarını sürdürdü ve “cumma sum laude” derecesi ile mezun oldu. Amerika ve Almanya’da Romeo e Juliet (Gounod), Il Turco in Italia (Rossini), La Rondine (Puccini), Don Giovanni (Mozart) operalarında başrol oynadı, Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde resitaller verdi.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Yapı Kredi Kültür Sanat kuruluşlarında Aydın Gün’ün asistanlığını yaptı, 1.Yapı Kredi Leyla Gencer Şan Yarışması’nın genel sekreterliğini üstlendi. Ayşe Sezerman 1992-97 yılları arasında TRT3 Radyo kanalında Söz ve Müzik, Mozart- Tutku, Aşk ve Opera programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Sanatçı, 1998 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne kadrolu solist sanatçı olarak katılmış ve bu kurumda birçok başrol üstlenerek Türkiye prömiyerleri gerçekleştirmiştir. Ayşe Sezerman 2013 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından verilen Ferhan Onat Onur ödülünün sahibidir.
Ayşe Sezerman 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladığı öğretim görevliliğine halen devam etmektedir.

 

All session by Ayşe SEZERMAN

Bel canto tek., ses eğitiminde kullanılabilirliği

15:00 - 16:00
Atatürk Sanat Merkezi